«ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ»

Posted: 05/12/2010 by Θεοδωράκης Σταύρος in Α.Ο.Δ. "Ο Δολιχιακός"

Το Σάββατο το απόγευμα ο Δολιχιακός, σ’ έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της πολύωρης βροχόπτωσης, αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Μεγ. Ελευθεροχώρι (έως εκείνη τη μέρα). Ήταν ένα ντέρμπι με τα «όλα» του. Η ομάδα μας κατάφερε να βγεί νικήτρια από αυτόν τον πολύ δύσκολο αγώνα με 2-1, καθώς η αντίπαλη ομάδα ηταν αρκετά καλή. Οι ποδοσφαιριστές του Δολιχιακού στα τελευταία λεπτά του αγώνα έδειξαν ότι είχαν τρομερό πάθος και ψυχή και διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα, από το πρώτο κιόλας λεπτό ο Δολιχιακός θέλησε να δείξει τις ¨άγριες¨ διαθέσεις του και να μην αφήσει στον αντιπαλό του να ελπίζει οτι μπόρει να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από τη Δολίχη. Έτσι μετά το 10΄ η ομάδα μας άρχισε να κάνει συχνά αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα στο 27΄(ενώ είχαν προηγηθεί χαμένες ευκαιρίες από τους Λιόλιο Ι. και Σουγλή Κ. στο 19΄ και 23΄, αντίστοιχα) μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Σουγλή Κ., με γυριστή κεφαλιά ο Λιόλιος Ι. έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι θέλοντας να αντιδράσουν, σε αντεπίθεση.   Το πλασέ που επιχείρησε από την περιοχή, βρήκε στο κάθετο δοκάρι και ήταν η μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο. Στο 39΄ όμως ο Λιόλιος με δυνατό συρτό σούτ έξω απο τη μεγάλη περιοχή κάνει το 2-0 και δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Δολιχιακό. Καθώς στο 56΄ ο Θεοδωράκης ανέτρεψε τον επιθετικό του Μεγ. Ελευθεροχωρίου στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα έτσι έγινε το 2-1. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς, αλλά βρήκαν απέναντί τους μια πολύ καλά στημένη άμυνα και τον τερματοφύλακα Λιόβα Κ. ο οποίος είχε «κατεβάσει ρολά» στην εστία του. Ενω, ο Δολιχιακός μπορούσε να είχε «καθαρίσει» τον αγώνα με τις ευκαιρίες των Γκάτα και Σουγλή Κ. Παράλληλα η αγωνία των φιλάθλων, έως το τελευταιο σφύριγμα του διαιτητή, είχε φτάσει στα ύψη.

Με αυτήν τη σημαντική νίκη ο Δολιχιακός  σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ: Λιόβας, Σουγλής Σ, Θεοδωράκης, Μίχος, Dushku, Σουγλής Κ, Ζιωγας, Λιόλιος , Χαλκίδης , Καμαγιάννης, Γκάτας, έπαιξε και Μαρίνας Σ.