«ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΕΙΜΩΝΑ Ο ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ»

Posted: 25/01/2011 by Θεοδωράκης Σταύρος in Α.Ο.Δ. "Ο Δολιχιακός"

Με επιτυχία έκλεισε ο πρώτος  γύρος για την ομάδα του Δολιχιακού, καθώς επικράτησε στην έδρα του Δαμασουλίου με 0-2. Παράλληλα, εκμεταλεύομενος το στραβοπάτημα του Π.Ο.Μ.Ε, αναδείχτηκε και πρωταθλητής χειμώνα για τον Β΄ όμιλο της Γ΄ερασιτεχνικής κατηγορίας. Επίσης, ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθέν απο τον Α.Ο Πυθίου Κατσιαμήτας Γ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούνοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζαν ψηλά. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο με αντεπιθέσεις. Η πρώτη απειλή για την άμυνα του Δαμασουλίου ηταν στο 11΄ οταν ο Θεοδωράκης πήρε τη μπάλα και σούταρε δυνατά πολύ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα. Στο 22΄ ήρθε το πρώτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους μετά από πολύ ωραίο τρίγωνο των Κατσιαμήτα, Γκάτα και με τελικό αποδέκτη τον Σουγλή Κ., ο οποίος πλάσαρε εύκολα μέσα από τη μίκρη περιοχή. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να εκμεταλευτούν τις λίγες αντεπιθέσεις που τους παρουσιάστηκαν αλλά όλες οι προσπάθειες σταματούσαν στην αμυντική γραμμή του Δολιχιακού. Για το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα δύο σουτ με τους Γκάτα Δ. και Σουγλή Κ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Δολίχης μπήκε δυνατά στο γήπεδο και κατάφερε με την πρώτη επίσκεψή της στην αντίπαλη περιοχή να πετύχει τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σουγλής Σ., με θεαματική κεφαλιά σήκωνοντας πιο ψηλά απ’ όλους, έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό. Το Δαμασούλι όμως προσπάθησε να αντιδράσει, κάνοντας  δύο πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας Λιόβας Κ. με καταπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν, δείχνοντας για ακόμα μία φορά ότι διανυεί περίοδο εξαιρετικής κατάστασης. Ωστόσο, ο Δολιχιακός μπορούσε να μεγαλώσει κι άλλο το σκόρ με τους Γκάτα Δ., Γκόγκο Φ., Μαρογιάννη και Σουγλή Κ., αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Το τελικό 0-2 αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ: Λιόβας Κ, Σουγλής Σ, Θεοδωράκης, Μίχος, Dushku, Σουγλής Κ, Ζιωγας, Λιόλιος Ι, Χαλκίδης, Κατσιαμήτας, Γκάτας, έπαιξαν και  Γκόγκος Φ, Μαρογιάννης, Καμαγιάννης.