«ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟΝ ΑΓΡΑΦΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ»

Posted: 01/02/2011 by Θεοδωράκης Σταύρος in Α.Ο.Δ. "Ο Δολιχιακός"

Το περασμένο Σάββατο, ο Δολιχιακός φιλοξένησε στο γήπεδό του την ομάδα των Καλυβίων. Έγινε η έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς ο Μύτικας κάταφερε να φύγει με το τρίποντο απο την έδρα του πρωτοπόρου Δολιχιακού στην οποία ήταν αήττητος. Βέβαια, όποιος παρακολούθησε τον αγώνα από κοντά θα πει ότι το τελικό αποτέλεσμα αδικεί πλήρως την ομάδα της Δολίχης, γιατί με απλά λόγια «δεν ήθελε η μπάλα».

Συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο ο Δολιχιακός ήταν αυτός που πίεζε για κάποιο τέρμα το οποίο δεν ερχόταν. Παράλληλα, ο Μύτικας προσπαθούσε να εκμεταλευτεί τις αντεπιθέσεις με έναν πρώην ποδοσφαιριστή του Δολιχιακού τον Καϊμακάμη Α., οι οποίες δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Ο χορός των χαμένων ευκαιριών για τους γηπεδούχους άρχισε στο 24΄, όταν ο Λιόλιος βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 33΄ ήταν σείρα του Σουγλή Σ. ο οποίος, μετά απο σέντρα,  με κεφαλιά από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στο τέρμα, αλλά την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας  Μπουσνάκης έδιωξε.  Για τους φιλοξενούμενους είχε προηγηθεί ένα σούτ από τον Καϊμακάμη αλλά μπλόκαρε ο Λιόβας.

Το  δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως και το πρώτο, με τον Δολιχιακό να πιέζει. Έτσι στο 62΄ κέρδισε πέναλτι μετά απο χέρι του αμυντικού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σουγλής Κ. αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει και παρέμεινε το 0-0. Στο 68΄ ο Σουγλής Σ. έχασε ακόμα μια μοναδική ευκαιρία όταν το πλασέ που επιχείρησε από την μικρή περιοχή εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα.  Στο 72΄ έγινε μια μικρή διακοπή λόγω έντονης λογομαχίας ποδοσφαιριστών και των δυο ομάδων και αυτό επηρέασε τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα στο επόμενο λεπτό,  στην μοναδική φορά που κατάφεραν να βγούνε απειλητικά οι φιλοξενούμενοι μπροστά, μετά από απόκρουση των αμυντικών του Δολιχιακού, η μπάλα κατέληξε στον Καϊμακάμη και με συρτό σούτ στη γωνία έκανε το 0-1. Στη συνέχεια ακολούθησαν κι άλλες χαμένες ευκαρίες για τον Δολιχιακό, με τον Γκάτα στο 78΄ ο οποίος με σούτ απο την περιοχή δεν μπόρεσε να βρεί στόχο και με τον Σουγλή Σ. στο 86΄ με γυριστή κεφαλιά όπου πέρασε και αυτή έξω. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι και παρέμεινε το 0-1, σκόρ το οποίο στέλνει τον Δολιχιακό στη δεύτερη θέση και δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

ΔΟΛΙΧΙΑΚΟΣ: Λιόβας Κ, Σουγλής Σ, Θεοδωράκης, Μίχος, Dushku, Σουγλής Κ, Ζιωγας, Λιόλιος Ι , Χαλκίδης , Γκόγκος, Γκάτας, έπαιξαν και  Μαρογιάννης, Κατσιαμήτας .